Чайник з водою, температурою 100 градусів по шкалі Цельсія віддає інфрачервоним випромінюванням у 2,55(!) разів більше ніж коли він має кімнатну температуру. А тому, ефект відбиття буде вам більше економити енергоносіїв та грошей, коли чайник гарячіший. На відміну від чайника, який зразу ж при такій температурі відключають, на баняках, в яких варяться страви подекуди по 2-3 години, ви зекономите дуже багато.
Як відбивач мав би виглядати в практичному застосуванні?
На цьому фото лише один приклад як можна облаштувати відбивач інфрачервоного випромінювання:
У цьому випадку ми маємо справу з високоефективною формою чайника — з широким дном. Але конусна звужена до верху стінка чайника — це помилка. Хоча тут вже справ дизайну. Щоб виправити цю помилку — відбивач є також конусним і спрямовує спалений гарячий газ ближче до стінок чайника; інакше після огинання дна газ вже не буде віддавати своє тепло. Навколо баняків стінки можуть бути прямі, але краще трошки під конусом, що звужується о верху.
Увага! Задля безпеки необхідно врахувати наступне:
Ручки посуду будуть нагріватися сильніше, а тому краще, щоб вони були металеві та знімати посуд треба в утеплених кухонних рукавицях.
Відстань до посуду має бути хоча б 2 см. Насправді кожен випадок необхідно прораховувати, а тому краще зробіть 3 см. Це необхідно для повного відведення спаленого газу в прошарку між відбивачем інфрачервоного випромінювання і корпусом посуду.
Відбивач не має бути нижчим, або нижчим не глибше ніш тримачі посуду. Це необхідно для того, щоб повітря вільно проникало до полум'я, тому що горіння газу — це його окислення, а окислює лише кисень, який є в повітрі.
Як укласти фольгу таким чином?
Для цього необхідно зробити з дроту каркас з двох кіл та тримачів між ними. Ось як на цій схемі:
схема каркаса (сюди можна додати продовження тримачів як на спрощеній схемі)
або схема каркаса спрощена (менше фіксує форму фольги, а тому краще застосовувати грубшу фольгу)
Розміри визначаються індивідуально для кожного посуду, але можна зробити щось універсальне, але яке буде на менших посудинах менш ефективне.
Додатково можна під конфорку постелити також кусочок фольги — це дозволить:
відбивати інфрачервоне випромінення від нагрітої конфорки
відбивати інфрачервоне випромінення від самого полум'я
значно захистить фарбу варильної поверхні від теплового зносу
значно захистить фарбу варильної поверхні від зносу тертя під час прибирання, тому що брудну фольгу неважко буде замінити на нову (побачите, що це буває набагато легше ніж відчистити плитку)
Якщо необхідно зберегти температуру страви після виключення, то рекомендується зробити з тієї ж фольги ковпачок, який буде відзеркалювати інфрачервоне тепло вниз.
Вдосконалити можна й саму варильну поверхню, розібравши її — часто виробники економлять на ізоляції в середині. Особливо ефективним для продовження служби плити буде облаштування фольги навколо труби для конфорки найщільнішим чином.
Дякую всім відповідальним за збереження власних коштів через енергоощадження: так ми робимо добро і для себе і для довкілля!
А якщо у вас виникне бажання придбати обігрівач нового покоління та заощадити значні кошти на опаленні, то переходьте до огляду нашого сайту.
Теплих вам зим!
Comentários